Neseď doma a poď von!


Kozák osikový

10.03.2015 18:32

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-150 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom klenutý, a napokon vankúšovite rozprestretý. Na povrchu je jemne plstnatý, najprv husto páperistý a suchý. Za mladi býva krásne červenopomarančový až pomarančovohnedastý alebo tmavočervený, potom (najmä za daždivého počasia) čiastočne odfarbený. Okraj je tenký a pokožka tu často prechádza do príveskatej blanky.

Hymenofor:

Rúrky sú 7-30 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené. najprv sú belavé, potom trochu sivasté až s olivovým alebo žltosivým odtieňom. Na reze sa sfarbujú podobne ako dužina. Póry sú drobné, okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-150 mm dlhý a 12-50 mm hrubý, za mladi trochu bruchatý, potom valcovitý, hore stenčený, dolu niekedy zhrubnutý a zaoblený. farby je bielej až sivastej, pokrytý drobnými zrnitými šupinkami, ktoré sú často sieťkovite nad sebou usporiadané. Najprv bývajú na celom hlúbiku biele, potom v dolnej časti oranžové až hnedé, v hornej časti zostávajú dlho biele, ale napokon sú všade gaštanovohnedé až tmavo sivohnedé.

Dužina:

Dužina je biela, na vzduchu sa mení najprv na bridlicovo lilavo, neskôr na hnedočerveno, miestami s vínovočervenými alebo fialovými odtieňmi. V báze hlúbika býva dakedy trochu zelenkastá alebo modrastá. V klobúku je dosť hrubá, najprv všade tuhá, v dospelosti v klobúku špongiovitá, v hlúbiku vláknitá a v báze až drevnatá. Chuť má miernu, príjemnú a je takmer bez vône.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý až olivovohnedý.

Ľudové názvy:

kozák, červený kozák, janko, červený janko, janík, janek, červenák, husár, honvéd, osikovec, osičniak, osičník, osikáč, červený pán

Výskyt:

Kozák osikový rastie od júna do novembra, najčastejšie pod osikami v lese aj mimo lesa.

Biotop:

 

—————

Späť