Neseď doma a poď von!
Kuriatko jedlé
10.03.2015 18:47Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 10-70 mm v priemere, za mladi je mierne klenutý, potom plochý a napokon lievikovite prehĺbený s laločnato zvlneným okrajom. Najprv býva žĺtkovožltý, neskôr blednúci, holý, matný.
Hymenofor:
Lupene sú v podobe hrubých, vidlicovite rozdelených, až 3 mm vysokých žiliek, ktoré sú pospájané priečnymi žilkami (anastomózami). Žilky sú žĺtkovožlté a zbiehajú hlboko na hlúbik.
Hlúbik:
Hlúbik je 30-60 mm vysoký a 8-25 mm hrubý, rovnako sfarbený ako žilky pod klobúkom (žltý), valcovitý, smerom k báze sa zužuje a smerom ku klobúku sa rozširuje tak, že prechádza pomaly do klobúka.
Dužina:
Dužina je bledožltá, pevne mäsitá, vôňu a chuť má príjemne korenistú.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je bledo okrovožltý.
Ľudové názvy:
kuriatka, kurence, kurčatka, kuriačky, kuríčky, kuročky, kurky, kuriaše, kuriače, kohútky, lišky, lišočky, lišovky, kozačky, herhubky, hrajhubky, hajdahubky, hubky, červené hubky, tanečnice
Výskyt:
Kuriatko jedlé rastie od mája do novembra v ihličnatých aj v listnatých lesoch v machu alebo medzi lístím, zvyčajne vo veľkých húfoch. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule, v severnej Afrike a v Austrálii.
Biotop:
Význam:
Je to veľmi chutná huba a na celom svete si ju veľmi cenia. V západnej Európe ju viac vyhľadávajú ako napr. hríb smrekový. Má príjemnú korenistú chuť a dajú sa z nej pripravovať jedlá na rôzne spôsoby. Celkom mladé plodnice v sladkokyslom alebo octovom náleve sú výbornou lahôdkou ako šalát. Dužina kuriatka jedlého má veľmi tuhú konzistenciu, a preto je jednou z najťažšie stráviteľných húb. Jednako však je to veľmi významná huba, lebo rastie vo veľkých množstvách a hmyz ju takmer vôbec neznehodnocuje.
—————